TDK Corporation FK28X5R0J475K
FK28X5R0J475K picture photo
Mfg. Part Number
FK28X5R0J475K
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK28X5R0J475K.pdf
Availability of FK28X5R0J475K
QUANTITY
FK28X5R0J475K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28X5R0J475K
Internal Part NumberEIS-FK28X5R0J475K
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28X5R0J475K
Related LinksFK28X5, FK28X5R0J475K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28X5R0J475K Details Description
Related parts for FK28X5R0J475K
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X18 10NS 64-TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEE 5.250" L datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 320MA 430 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M datasheet.pdf
MINI50 VHDR 24CKT DKGY POL C datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf