TDK Corporation FK28X5R0J475K
FK28X5R0J475K picture photo
Mfg. Part Number
FK28X5R0J475K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK28X5R0J475K.pdf
Availability of FK28X5R0J475K
QUANTITY
FK28X5R0J475K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28X5R0J475K
Internal Part NumberEIS-FK28X5R0J475K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28X5R0J475K
Related LinksFK28X5, FK28X5R0J475K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28X5R0J475K Details Description
Related parts for FK28X5R0J475K
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL BUFF 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125.5UM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
SLA 90/3 GY 4.5 datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR V/PEGS V-2 /DH 16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
OSC XO 12.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf