TDK Corporation FK28X5R1A155K
FK28X5R1A155K picture photo
Mfg. Part Number
FK28X5R1A155K
Brief Description
CAP CER 1.5UF 10V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK28X5R1A155K.pdf
Availability of FK28X5R1A155K
QUANTITY
FK28X5R1A155K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28X5R1A155K
Internal Part NumberEIS-FK28X5R1A155K
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28X5R1A155K
Related LinksFK28X5, FK28X5R1A155K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28X5R1A155K Details Description
Related parts for FK28X5R1A155K
RES SMD 523 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IGBT 600V SOT-227B datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W SGL 15V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf