Pericom Semiconductor Corp. FK4000031
FK4000031 picture photo
Mfg. Part Number
FK4000031
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FK4000031.pdf
Availability of FK4000031
QUANTITY
FK4000031 Order Process
Ship out your order
Specifications of FK4000031
Internal Part NumberEIS-FK4000031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FK
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.045" (1.15mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK4000031
Related LinksFK40, FK4000031 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FK4000031 Details Description
Related parts for FK4000031
CONN RECEPT 16POS MALE SLD PCB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
ATTENUATOR 4.5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
8-Pin, 24-Bit, 96 kHz Stereo D/A Converter IC datasheet.pdf