Pericom Semiconductor Corp. FK5000015
FK5000015 picture photo
Mfg. Part Number
FK5000015
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FK5000015.pdf
Availability of FK5000015
QUANTITY
FK5000015 Order Process
Ship out your order
Specifications of FK5000015
Internal Part NumberEIS-FK5000015
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FK
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.045" (1.15mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK5000015
Related LinksFK50, FK5000015 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FK5000015 Details Description
Related parts for FK5000015
LED SS 12V GREEN DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
RES 14 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 15V IN 5V OUT datasheet.pdf
RF IC TRANSPONDER datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC NFC DYNAMIC TAG TARG 16QFN datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf