Qualtek Electronics Corp. FKA2-18065NBHW3F
FKA2-18065NBHW3F picture photo
Mfg. Part Number
FKA2-18065NBHW3F
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 180X65MM 115VAC WIRE
Datasheet Download
FKA2-18065NBHW3F.pdf
Availability of FKA2-18065NBHW3F
QUANTITY
FKA2-18065NBHW3F Order Process
Ship out your order
Specifications of FKA2-18065NBHW3F
Internal Part NumberEIS-FKA2-18065NBHW3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesFKA2-18065
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 180mm L x 180mm H
Width65mm
Air Flow410.0 CFM (11.61m³/min)
Static Pressure0.850 in H2O (211.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise75 dB(A)
Power (Watts)55.2W
RPM3200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.5A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKA2-18065NBHW3F
Related LinksFKA2-180, FKA2-18065NBHW3F Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FKA2-18065NBHW3F Details Description
Related parts for FKA2-18065NBHW3F
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16SOIC datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-4 datasheet.pdf
BOARD ADAPT LIS3DH DIL24 SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC ADJ 8A QFN datasheet.pdf
FLTR PEM IEC INLT W/VOLT SEL 3A datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf