Yageo FKN-25FR-52-3R9
FKN-25FR-52-3R9 picture photo
Mfg. Part Number
FKN-25FR-52-3R9
Brief Description
RES 3.9 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN-25FR-52-3R9.pdf
Availability of FKN-25FR-52-3R9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN-25FR-52-3R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-25FR-52-3R9
Internal Part NumberEIS-FKN-25FR-52-3R9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-25FR-52-3R9
Related LinksFKN-25F, FKN-25FR-52-3R9 Datasheet, Yageo Distributor
FKN-25FR-52-3R9 Details Description
Related parts for FKN-25FR-52-3R9
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Multi-Step Dimming 32mA Backlight 12-TDFN (3x3) datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS PIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 4PVH 4COL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf