Yageo FKN-25FR-52-4R7
FKN-25FR-52-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
FKN-25FR-52-4R7
Brief Description
RES 4.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN-25FR-52-4R7.pdf
Availability of FKN-25FR-52-4R7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN-25FR-52-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-25FR-52-4R7
Internal Part NumberEIS-FKN-25FR-52-4R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-25FR-52-4R7
Related LinksFKN-25F, FKN-25FR-52-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
FKN-25FR-52-4R7 Details Description
Related parts for FKN-25FR-52-4R7
JUMPER-H1505TR/A3049B/X 2" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 0.03UF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 50V RADIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 800V 10A BU datasheet.pdf
DIODE HYPER FAST 600V 8A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf