Yageo FKN-25JR-52-1R
FKN-25JR-52-1R picture photo
Mfg. Part Number
FKN-25JR-52-1R
Brief Description
RES 1 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN-25JR-52-1R.pdf
Availability of FKN-25JR-52-1R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN-25JR-52-1R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-25JR-52-1R
Internal Part NumberEIS-FKN-25JR-52-1R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-25JR-52-1R
Related LinksFKN-25J, FKN-25JR-52-1R Datasheet, Yageo Distributor
FKN-25JR-52-1R Details Description
Related parts for FKN-25JR-52-1R
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.5MM datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A2015W/X 4" datasheet.pdf
DIODE MODULE 3KV 560A DO200AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 80MM datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
M8 3 POS M-M STRT 2MTR datasheet.pdf