Yageo FKN-50FR-52-22R
FKN-50FR-52-22R picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50FR-52-22R
Brief Description
RES 22 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50FR-52-22R.pdf
Availability of FKN-50FR-52-22R
QUANTITY
FKN-50FR-52-22R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50FR-52-22R
Internal Part NumberEIS-FKN-50FR-52-22R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50FR-52-22R
Related LinksFKN-50F, FKN-50FR-52-22R Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50FR-52-22R Details Description
Related parts for FKN-50FR-52-22R
FUSE GLASS 4A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 80 DEG BLK/BLACK datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 280 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf