Yageo FKN-50FR-52-27R
FKN-50FR-52-27R picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50FR-52-27R
Brief Description
RES 27 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50FR-52-27R.pdf
Availability of FKN-50FR-52-27R
QUANTITY
FKN-50FR-52-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50FR-52-27R
Internal Part NumberEIS-FKN-50FR-52-27R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50FR-52-27R
Related LinksFKN-50F, FKN-50FR-52-27R Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50FR-52-27R Details Description
Related parts for FKN-50FR-52-27R
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC DELAY LN 1024TAP PROG 32LQFP datasheet.pdf
KIT EVAL STARTER FOR R8C/25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 1.1A/1.3A 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf