Yageo FKN-50JR-52-1R5
FKN-50JR-52-1R5 picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50JR-52-1R5
Brief Description
RES 1.5 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50JR-52-1R5.pdf
Availability of FKN-50JR-52-1R5
QUANTITY
FKN-50JR-52-1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50JR-52-1R5
Internal Part NumberEIS-FKN-50JR-52-1R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50JR-52-1R5
Related LinksFKN-50J, FKN-50JR-52-1R5 Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50JR-52-1R5 Details Description
Related parts for FKN-50JR-52-1R5
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OVP OTP HV 7SOIC datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE SS 5.51" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 Y/G,Y/G,BLANK datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.240" 3/5MM 2L datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf