Yageo FKN-50JR-52-1R8
FKN-50JR-52-1R8 picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50JR-52-1R8
Brief Description
RES 1.8 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50JR-52-1R8.pdf
Availability of FKN-50JR-52-1R8
QUANTITY
FKN-50JR-52-1R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50JR-52-1R8
Internal Part NumberEIS-FKN-50JR-52-1R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50JR-52-1R8
Related LinksFKN-50J, FKN-50JR-52-1R8 Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50JR-52-1R8 Details Description
Related parts for FKN-50JR-52-1R8
IC REG LDO 4.85V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC 4X4 REGISTER FILE 3ST 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 2KVDC QC TERM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.6W AB 24TSSOP datasheet.pdf
WIREWAY BOX SWIVEL NIPPLE 6X6" datasheet.pdf
TM3000 220V/50HZ PRESS TO 10AWG datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 40' NM BNCM datasheet.pdf
21 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 120MA 22.1 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf