Yageo FKN-50JR-52-33R
FKN-50JR-52-33R picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50JR-52-33R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50JR-52-33R.pdf
Availability of FKN-50JR-52-33R
QUANTITY
FKN-50JR-52-33R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50JR-52-33R
Internal Part NumberEIS-FKN-50JR-52-33R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50JR-52-33R
Related LinksFKN-50J, FKN-50JR-52-33R Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50JR-52-33R Details Description
Related parts for FKN-50JR-52-33R
RES SMD 910K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 36POS datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 1.267GHZ 360BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V RED datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.9UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
22000UF 35V 40X40 datasheet.pdf