Yageo FKN-50JR-52-47R
FKN-50JR-52-47R picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50JR-52-47R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50JR-52-47R.pdf
Availability of FKN-50JR-52-47R
QUANTITY
FKN-50JR-52-47R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50JR-52-47R
Internal Part NumberEIS-FKN-50JR-52-47R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50JR-52-47R
Related LinksFKN-50J, FKN-50JR-52-47R Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50JR-52-47R Details Description
Related parts for FKN-50JR-52-47R
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 12POS 6MM datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf