Yageo FKN-50JR-52-4R7
FKN-50JR-52-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50JR-52-4R7
Brief Description
RES 4.7 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50JR-52-4R7.pdf
Availability of FKN-50JR-52-4R7
QUANTITY
FKN-50JR-52-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50JR-52-4R7
Internal Part NumberEIS-FKN-50JR-52-4R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50JR-52-4R7
Related LinksFKN-50J, FKN-50JR-52-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50JR-52-4R7 Details Description
Related parts for FKN-50JR-52-4R7
CONN EDGECARD 6POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED ZPOWER COOL WHT 6300K SMD datasheet.pdf
20MM LENS FOR F150 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
03 FPC BACK FLIP HSG ASSY45CKT datasheet.pdf
SCREW,SOC HD,SHLD datasheet.pdf
GT 85C 85#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Signal and Power Isolated RS-485 Transceiver with [15 kV ESD Protection IC datasheet.pdf