Yageo FKN100FR-73-0R12
FKN100FR-73-0R12 picture photo
Mfg. Part Number
FKN100FR-73-0R12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.12 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN100FR-73-0R12.pdf
Availability of FKN100FR-73-0R12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN100FR-73-0R12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN100FR-73-0R12
Internal Part NumberEIS-FKN100FR-73-0R12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN100FR-73-0R12
Related LinksFKN100FR, FKN100FR-73-0R12 Datasheet, Yageo Distributor
FKN100FR-73-0R12 Details Description
Related parts for FKN100FR-73-0R12
IDC CABLE - MSC34K/MC34G/MCF34K datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
GROUND LUGS 1 1/8X1 3/16" datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 370MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A PMDS datasheet.pdf