Yageo FKN100FR-73-0R47
FKN100FR-73-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
FKN100FR-73-0R47
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.47 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN100FR-73-0R47.pdf
Availability of FKN100FR-73-0R47
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN100FR-73-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN100FR-73-0R47
Internal Part NumberEIS-FKN100FR-73-0R47
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN100FR-73-0R47
Related LinksFKN100FR, FKN100FR-73-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
FKN100FR-73-0R47 Details Description
Related parts for FKN100FR-73-0R47
SOFTWARE CODEWARRIOR PRO HC08 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 327 I/O 484UBGA datasheet.pdf
XMITTER FIBER OPTIC PROFIBUS ST datasheet.pdf
CABLE 5POS FEMALE PNL RCPT 1' datasheet.pdf
IC SERDE CPRI 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 70POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 35A 12V datasheet.pdf
OSC MEMS 155.5200MHZ LVDS SMD datasheet.pdf