Yageo FKN100JR-73-0R75
FKN100JR-73-0R75 picture photo
Mfg. Part Number
FKN100JR-73-0R75
Brief Description
RES 0.75 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN100JR-73-0R75.pdf
Availability of FKN100JR-73-0R75
QUANTITY
FKN100JR-73-0R75 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN100JR-73-0R75
Internal Part NumberEIS-FKN100JR-73-0R75
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN100JR-73-0R75
Related LinksFKN100JR, FKN100JR-73-0R75 Datasheet, Yageo Distributor
FKN100JR-73-0R75 Details Description
Related parts for FKN100JR-73-0R75
GROMMET SPLIT 0.625" NYLON WHITE datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 24K OHM 14DIP datasheet.pdf
SPECIAL YELLOW QUICK DIS datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf