Yageo FKN100JR-73-27R
FKN100JR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
FKN100JR-73-27R
Brief Description
RES 27 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN100JR-73-27R.pdf
Availability of FKN100JR-73-27R
QUANTITY
FKN100JR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN100JR-73-27R
Internal Part NumberEIS-FKN100JR-73-27R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN100JR-73-27R
Related LinksFKN100J, FKN100JR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
FKN100JR-73-27R Details Description
Related parts for FKN100JR-73-27R
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.15 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW DBL PULSE datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf