Yageo FKN100JR-73-3R9
FKN100JR-73-3R9 picture photo
Mfg. Part Number
FKN100JR-73-3R9
Brief Description
RES 3.9 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN100JR-73-3R9.pdf
Availability of FKN100JR-73-3R9
QUANTITY
FKN100JR-73-3R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN100JR-73-3R9
Internal Part NumberEIS-FKN100JR-73-3R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN100JR-73-3R9
Related LinksFKN100J, FKN100JR-73-3R9 Datasheet, Yageo Distributor
FKN100JR-73-3R9 Details Description
Related parts for FKN100JR-73-3R9
FIXED IND 2.5UH 7.8A 10.5 MOHM datasheet.pdf
IC LINE RECEIVER QUINT 28-PLCC datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE ARROW datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf