Yageo FKN100JR-73-7R5
FKN100JR-73-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
FKN100JR-73-7R5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN100JR-73-7R5.pdf
Availability of FKN100JR-73-7R5
QUANTITY
FKN100JR-73-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN100JR-73-7R5
Internal Part NumberEIS-FKN100JR-73-7R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN100JR-73-7R5
Related LinksFKN100J, FKN100JR-73-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
FKN100JR-73-7R5 Details Description
Related parts for FKN100JR-73-7R5
4 UF CAPACITOR (PLASTIC) datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 8.9A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN CONTACT 10-12AWG COLD-HEAD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
TVS DIODE 23VWM AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 RW SN/PB datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 26 POS datasheet.pdf
KIT EVAL MINI MODULE SPC564 datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINALG 50OHM 200C datasheet.pdf