Yageo FKN2WSJR-73-12R
FKN2WSJR-73-12R picture photo
Mfg. Part Number
FKN2WSJR-73-12R
Brief Description
RES 12 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN2WSJR-73-12R.pdf
Availability of FKN2WSJR-73-12R
QUANTITY
FKN2WSJR-73-12R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN2WSJR-73-12R
Internal Part NumberEIS-FKN2WSJR-73-12R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN2WSJR-73-12R
Related LinksFKN2WSJ, FKN2WSJR-73-12R Datasheet, Yageo Distributor
FKN2WSJR-73-12R Details Description
Related parts for FKN2WSJR-73-12R
RES SMD 16 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
INSULATOR datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K 0402 SMD datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON B 1.9-2.65MM WHT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
EXTENSION QUICK CHANGE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf