Yageo FKN2WSJR-73-1R2
FKN2WSJR-73-1R2 picture photo
Mfg. Part Number
FKN2WSJR-73-1R2
Brief Description
RES 1.2 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN2WSJR-73-1R2.pdf
Availability of FKN2WSJR-73-1R2
QUANTITY
FKN2WSJR-73-1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN2WSJR-73-1R2
Internal Part NumberEIS-FKN2WSJR-73-1R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN2WSJR-73-1R2
Related LinksFKN2WSJ, FKN2WSJR-73-1R2 Datasheet, Yageo Distributor
FKN2WSJR-73-1R2 Details Description
Related parts for FKN2WSJR-73-1R2
RES 12K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN CAP FOR RJ45 SOCKET INSERTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TCO 250VAC 15A 72C(162F) CYLNDR datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7328 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf