Yageo FKN2WSJR-73-7R5
FKN2WSJR-73-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
FKN2WSJR-73-7R5
Brief Description
RES 7.5 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN2WSJR-73-7R5.pdf
Availability of FKN2WSJR-73-7R5
QUANTITY
FKN2WSJR-73-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN2WSJR-73-7R5
Internal Part NumberEIS-FKN2WSJR-73-7R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package2,000
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN2WSJR-73-7R5
Related LinksFKN2WSJ, FKN2WSJR-73-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
FKN2WSJR-73-7R5 Details Description
Related parts for FKN2WSJR-73-7R5
OUTPUT MODULE DC STD 20MA 15VDC datasheet.pdf
HDWR HEXNUT 3/8-32 NEF-2B THR datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 8MIN 28-TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 400MA 875 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC 33POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
SOFTWARE + VIVADO NODE LOCK datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 180 NF 10% 400VAC AXIAL datasheet.pdf