Yageo FKN2WSJT73-0R5
FKN2WSJT73-0R5 picture photo
Mfg. Part Number
FKN2WSJT73-0R5
Brief Description
RES 0.5 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN2WSJT73-0R5.pdf
Availability of FKN2WSJT73-0R5
QUANTITY
FKN2WSJT73-0R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN2WSJT73-0R5
Internal Part NumberEIS-FKN2WSJT73-0R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesFKN
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN2WSJT73-0R5
Related LinksFKN2WSJ, FKN2WSJT73-0R5 Datasheet, Yageo Distributor
FKN2WSJT73-0R5 Details Description
Related parts for FKN2WSJT73-0R5
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS R/A datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
FUSE 1A F 6.3X32 datasheet.pdf