Yageo FKN300FR-73-0R15
FKN300FR-73-0R15 picture photo
Mfg. Part Number
FKN300FR-73-0R15
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.15 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN300FR-73-0R15.pdf
Availability of FKN300FR-73-0R15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN300FR-73-0R15 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300FR-73-0R15
Internal Part NumberEIS-FKN300FR-73-0R15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300FR-73-0R15
Related LinksFKN300FR, FKN300FR-73-0R15 Datasheet, Yageo Distributor
FKN300FR-73-0R15 Details Description
Related parts for FKN300FR-73-0R15
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3:8 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485 HALF DUPLEX 8-SOIC datasheet.pdf
IC ETHRNET TXRX 8PORT GIG 289BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E 4250K WHITE SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1W datasheet.pdf