Yageo FKN300FR-73-0R47
FKN300FR-73-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
FKN300FR-73-0R47
Brief Description
RES 0.47 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN300FR-73-0R47.pdf
Availability of FKN300FR-73-0R47
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN300FR-73-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300FR-73-0R47
Internal Part NumberEIS-FKN300FR-73-0R47
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300FR-73-0R47
Related LinksFKN300FR, FKN300FR-73-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
FKN300FR-73-0R47 Details Description
Related parts for FKN300FR-73-0R47
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INDOOR AIR QUALITY METER datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE D 22POS datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 SMD datasheet.pdf