Yageo FKN300JR-73-0R75
FKN300JR-73-0R75 picture photo
Mfg. Part Number
FKN300JR-73-0R75
Brief Description
RES 0.75 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN300JR-73-0R75.pdf
Availability of FKN300JR-73-0R75
QUANTITY
FKN300JR-73-0R75 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300JR-73-0R75
Internal Part NumberEIS-FKN300JR-73-0R75
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300JR-73-0R75
Related LinksFKN300JR, FKN300JR-73-0R75 Datasheet, Yageo Distributor
FKN300JR-73-0R75 Details Description
Related parts for FKN300JR-73-0R75
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 20A 3.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 30MA SOT23-5 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf