Yageo FKN300JR-73-120R
FKN300JR-73-120R picture photo
Mfg. Part Number
FKN300JR-73-120R
Brief Description
RES 120 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN300JR-73-120R.pdf
Availability of FKN300JR-73-120R
QUANTITY
FKN300JR-73-120R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300JR-73-120R
Internal Part NumberEIS-FKN300JR-73-120R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300JR-73-120R
Related LinksFKN300JR, FKN300JR-73-120R Datasheet, Yageo Distributor
FKN300JR-73-120R Details Description
Related parts for FKN300JR-73-120R
RES SMD 162 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO STER AB 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
88963-101LF METRAL SIGNAL4R datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SO datasheet.pdf
IC LCD PS SUPERVISOR OVP 16-DIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
51 WAY VERT MALE CONN datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 2A SOD57 datasheet.pdf