Yageo FKN300JR-73-15R
FKN300JR-73-15R picture photo
Mfg. Part Number
FKN300JR-73-15R
Brief Description
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN300JR-73-15R.pdf
Availability of FKN300JR-73-15R
QUANTITY
FKN300JR-73-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300JR-73-15R
Internal Part NumberEIS-FKN300JR-73-15R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)