Yageo FKN300JR-73-3R3
FKN300JR-73-3R3 picture photo
Mfg. Part Number
FKN300JR-73-3R3
Brief Description
RES 3.3 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN300JR-73-3R3.pdf
Availability of FKN300JR-73-3R3
QUANTITY
FKN300JR-73-3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300JR-73-3R3
Internal Part NumberEIS-FKN300JR-73-3R3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300JR-73-3R3
Related LinksFKN300J, FKN300JR-73-3R3 Datasheet, Yageo Distributor
FKN300JR-73-3R3 Details Description
Related parts for FKN300JR-73-3R3
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
FUSE 630A 690V 3GKN/50 AR UC datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOJ datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM LENS 1.00" datasheet.pdf