Yageo FKN300JR-73-4R7
FKN300JR-73-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
FKN300JR-73-4R7
Brief Description
RES 4.7 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN300JR-73-4R7.pdf
Availability of FKN300JR-73-4R7
QUANTITY
FKN300JR-73-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300JR-73-4R7
Internal Part NumberEIS-FKN300JR-73-4R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300JR-73-4R7
Related LinksFKN300J, FKN300JR-73-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
FKN300JR-73-4R7 Details Description
Related parts for FKN300JR-73-4R7
LED 7-SEG YELL-ORNG .40" DUAL CC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 14POS SNGL TIN datasheet.pdf
TRIAC 800V 25A TO220AB datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 3/16 datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf