Yageo FKN3WSFR-73-0R33
FKN3WSFR-73-0R33 picture photo
Mfg. Part Number
FKN3WSFR-73-0R33
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.33 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN3WSFR-73-0R33.pdf
Availability of FKN3WSFR-73-0R33
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN3WSFR-73-0R33 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN3WSFR-73-0R33
Internal Part NumberEIS-FKN3WSFR-73-0R33
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN3WSFR-73-0R33
Related LinksFKN3WSFR, FKN3WSFR-73-0R33 Datasheet, Yageo Distributor
FKN3WSFR-73-0R33 Details Description
Related parts for FKN3WSFR-73-0R33
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ASSY, 0.00038MIN AU 2.67 TAIL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES 340 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 132K OHM 0.4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
PCLIP,STR,ZNY,CLO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIN RELIEF datasheet.pdf