Yageo FKN3WSJR-73-0R22
FKN3WSJR-73-0R22 picture photo
Mfg. Part Number
FKN3WSJR-73-0R22
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.22 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN3WSJR-73-0R22.pdf
Availability of FKN3WSJR-73-0R22
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN3WSJR-73-0R22 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN3WSJR-73-0R22
Internal Part NumberEIS-FKN3WSJR-73-0R22
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN3WSJR-73-0R22
Related LinksFKN3WSJR, FKN3WSJR-73-0R22 Datasheet, Yageo Distributor
FKN3WSJR-73-0R22 Details Description
Related parts for FKN3WSJR-73-0R22
LEVER SOCKET RELEASE FOR PYF14S datasheet.pdf
IC CTLR RF DET 2.5GHZ 45DB 8UCSP datasheet.pdf
RES SMD 481 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V SMD datasheet.pdf
IGBT 650V 160A 625W TO247AD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
709FX-ST SWITCH datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf