Yageo FKN3WSJR-73-0R56
FKN3WSJR-73-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
FKN3WSJR-73-0R56
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.56 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN3WSJR-73-0R56.pdf
Availability of FKN3WSJR-73-0R56
QUANTITY
FKN3WSJR-73-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN3WSJR-73-0R56
Internal Part NumberEIS-FKN3WSJR-73-0R56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN3WSJR-73-0R56
Related LinksFKN3WSJR, FKN3WSJR-73-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
FKN3WSJR-73-0R56 Details Description
Related parts for FKN3WSJR-73-0R56
SIDAC MC BI 275V 400A TO-92 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD 1 ISL6531 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 20% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf