Yageo FKN3WSJR-73-150R
FKN3WSJR-73-150R picture photo
Mfg. Part Number
FKN3WSJR-73-150R
Brief Description
RES 150 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN3WSJR-73-150R.pdf
Availability of FKN3WSJR-73-150R
QUANTITY
FKN3WSJR-73-150R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN3WSJR-73-150R
Internal Part NumberEIS-FKN3WSJR-73-150R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN3WSJR-73-150R
Related LinksFKN3WSJR, FKN3WSJR-73-150R Datasheet, Yageo Distributor
FKN3WSJR-73-150R Details Description
Related parts for FKN3WSJR-73-150R
CONN RECEPT 60POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC PWR MGMT 9LDO 98BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 47K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 40V 1A MINI2 datasheet.pdf