Yageo FKN400JR-73-15R
FKN400JR-73-15R picture photo
Mfg. Part Number
FKN400JR-73-15R
Brief Description
RES 15 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN400JR-73-15R.pdf
Availability of FKN400JR-73-15R
QUANTITY
FKN400JR-73-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN400JR-73-15R
Internal Part NumberEIS-FKN400JR-73-15R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN400JR-73-15R
Related LinksFKN400J, FKN400JR-73-15R Datasheet, Yageo Distributor
FKN400JR-73-15R Details Description
Related parts for FKN400JR-73-15R
FIXED IND 82UH 136MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST 1A 30V 4-SSOP datasheet.pdf