Yageo FKN400JR-73-7R5
FKN400JR-73-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
FKN400JR-73-7R5
Brief Description
RES 7.5 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN400JR-73-7R5.pdf
Availability of FKN400JR-73-7R5
QUANTITY
FKN400JR-73-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN400JR-73-7R5
Internal Part NumberEIS-FKN400JR-73-7R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN400JR-73-7R5
Related LinksFKN400J, FKN400JR-73-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
FKN400JR-73-7R5 Details Description
Related parts for FKN400JR-73-7R5
RES ARRAY 4 RES 47 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 2.8A 150 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 330VAC QC TERM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
DUCT FLEX ADH MNT GREY 25MM HOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf