Yageo FKN400JR-73-7R5
FKN400JR-73-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
FKN400JR-73-7R5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN400JR-73-7R5.pdf
Availability of FKN400JR-73-7R5
QUANTITY
FKN400JR-73-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN400JR-73-7R5
Internal Part NumberEIS-FKN400JR-73-7R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN400JR-73-7R5
Related LinksFKN400J, FKN400JR-73-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
FKN400JR-73-7R5 Details Description
Related parts for FKN400JR-73-7R5
IC DC/DC UMODULE 6A 118-LGA datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 400MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC SRAM 1M 128X8 5K 32TSOP datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf