Yageo FKN500FR-73-0R15
FKN500FR-73-0R15 picture photo
Mfg. Part Number
FKN500FR-73-0R15
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.15 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN500FR-73-0R15.pdf
Availability of FKN500FR-73-0R15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN500FR-73-0R15 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN500FR-73-0R15
Internal Part NumberEIS-FKN500FR-73-0R15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN500FR-73-0R15
Related LinksFKN500FR, FKN500FR-73-0R15 Datasheet, Yageo Distributor
FKN500FR-73-0R15 Details Description
Related parts for FKN500FR-73-0R15
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
PHOTO MINI FLAT THRU PNP DARK-ON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RECEIVER REMOT CTRLSIDE 32.75KHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
Q120R BLK 16.54" Q TIE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 120V TO-262AA datasheet.pdf