Yageo FKN500JR-91-7R5
FKN500JR-91-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
FKN500JR-91-7R5
Brief Description
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN500JR-91-7R5.pdf
Availability of FKN500JR-91-7R5
QUANTITY
FKN500JR-91-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN500JR-91-7R5
Internal Part NumberEIS-FKN500JR-91-7R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN500JR-91-7R5
Related LinksFKN500J, FKN500JR-91-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
FKN500JR-91-7R5 Details Description
Related parts for FKN500JR-91-7R5
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
IC DTYPE LATCH 3-ST OCTAL 20SOP datasheet.pdf
IC 1-PLL VCXO CLK SYNTH 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM VERT AU 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf