Yageo FKN50SFR-52-0R12
FKN50SFR-52-0R12 picture photo
Mfg. Part Number
FKN50SFR-52-0R12
Brief Description
RES 0.12 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN50SFR-52-0R12.pdf
Availability of FKN50SFR-52-0R12
QUANTITY
FKN50SFR-52-0R12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN50SFR-52-0R12
Internal Part NumberEIS-FKN50SFR-52-0R12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN50SFR-52-0R12
Related LinksFKN50SFR, FKN50SFR-52-0R12 Datasheet, Yageo Distributor
FKN50SFR-52-0R12 Details Description
Related parts for FKN50SFR-52-0R12
OSC XO 15.36MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf