Yageo FKN5WSJR-73-56R
FKN5WSJR-73-56R picture photo
Mfg. Part Number
FKN5WSJR-73-56R
Brief Description
RES 56 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN5WSJR-73-56R.pdf
Availability of FKN5WSJR-73-56R
QUANTITY
FKN5WSJR-73-56R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN5WSJR-73-56R
Internal Part NumberEIS-FKN5WSJR-73-56R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN5WSJR-73-56R
Related LinksFKN5WSJ, FKN5WSJR-73-56R Datasheet, Yageo Distributor
FKN5WSJR-73-56R Details Description
Related parts for FKN5WSJR-73-56R
MOSFET 2P-CH 30V 1.7A MICRO8 datasheet.pdf
LED 2MM RT ANGLE RED PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU SUP 5/3/1.8/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR MONOCRYSTALLINE MODULE datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
POT 100K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 31C P /33 WHT 18" datasheet.pdf