Yageo FKN7WSFR-91-0R1
FKN7WSFR-91-0R1 picture photo
Mfg. Part Number
FKN7WSFR-91-0R1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.1 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN7WSFR-91-0R1.pdf
Availability of FKN7WSFR-91-0R1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN7WSFR-91-0R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN7WSFR-91-0R1
Internal Part NumberEIS-FKN7WSFR-91-0R1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN7WSFR-91-0R1
Related LinksFKN7WSF, FKN7WSFR-91-0R1 Datasheet, Yageo Distributor
FKN7WSFR-91-0R1 Details Description
Related parts for FKN7WSFR-91-0R1
TRIMMER 2.5K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 5A SMC datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN PIN 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
TWEEZER FLAT 3.54" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
MASTER INTERLOCK KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf