Yageo FKN7WSFR-91-0R1
FKN7WSFR-91-0R1 picture photo
Mfg. Part Number
FKN7WSFR-91-0R1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.1 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN7WSFR-91-0R1.pdf
Availability of FKN7WSFR-91-0R1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN7WSFR-91-0R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN7WSFR-91-0R1
Internal Part NumberEIS-FKN7WSFR-91-0R1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)