Yageo FKN7WSJR-91-150R
FKN7WSJR-91-150R picture photo
Mfg. Part Number
FKN7WSJR-91-150R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN7WSJR-91-150R.pdf
Availability of FKN7WSJR-91-150R
QUANTITY
FKN7WSJR-91-150R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN7WSJR-91-150R
Internal Part NumberEIS-FKN7WSJR-91-150R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN7WSJR-91-150R
Related LinksFKN7WSJR, FKN7WSJR-91-150R Datasheet, Yageo Distributor
FKN7WSJR-91-150R Details Description
Related parts for FKN7WSJR-91-150R
IC COMPARATOR W/REF 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" STACKER datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 450V AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
DPST ROCKER SWITCH WITH LEGEND datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf