Yageo FKN7WSJR-91-18R
FKN7WSJR-91-18R picture photo
Mfg. Part Number
FKN7WSJR-91-18R
Brief Description
RES 18 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN7WSJR-91-18R.pdf
Availability of FKN7WSJR-91-18R
QUANTITY
FKN7WSJR-91-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN7WSJR-91-18R
Internal Part NumberEIS-FKN7WSJR-91-18R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN7WSJR-91-18R
Related LinksFKN7WSJ, FKN7WSJR-91-18R Datasheet, Yageo Distributor
FKN7WSJR-91-18R Details Description
Related parts for FKN7WSJR-91-18R
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BRACKET UNIVERSAL 40MM AMPTRAC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN DIN M FEMALE 42CKT VERT datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 14.35MM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf