Yageo FKN7WSJR-91-1R5
FKN7WSJR-91-1R5 picture photo
Mfg. Part Number
FKN7WSJR-91-1R5
Brief Description
RES 1.5 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN7WSJR-91-1R5.pdf
Availability of FKN7WSJR-91-1R5
QUANTITY
FKN7WSJR-91-1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN7WSJR-91-1R5
Internal Part NumberEIS-FKN7WSJR-91-1R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN7WSJR-91-1R5
Related LinksFKN7WSJ, FKN7WSJR-91-1R5 Datasheet, Yageo Distributor
FKN7WSJR-91-1R5 Details Description
Related parts for FKN7WSJR-91-1R5
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMC datasheet.pdf
END CAP LD/LDP/CD5 WHITE datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR AD9239 datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 90CRI 135MM DIA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf