Yageo FKN7WSJR-91-1R8
FKN7WSJR-91-1R8 picture photo
Mfg. Part Number
FKN7WSJR-91-1R8
Brief Description
RES 1.8 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN7WSJR-91-1R8.pdf
Availability of FKN7WSJR-91-1R8
QUANTITY
FKN7WSJR-91-1R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN7WSJR-91-1R8
Internal Part NumberEIS-FKN7WSJR-91-1R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN7WSJR-91-1R8
Related LinksFKN7WSJ, FKN7WSJR-91-1R8 Datasheet, Yageo Distributor
FKN7WSJR-91-1R8 Details Description
Related parts for FKN7WSJR-91-1R8
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 300MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 60A ISOTOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
XBEE PRO DIGIMESH 2.4 232 ADAPT datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf